CsR program
Karitatív csapatépítés a Siófoki Állatvédő Alapítványnál
A vállalati önkéntesség hazánkban még gyerekcipőben jár, Nyugat-Európában azonban a CSR (corporate social responsibility) programok szerves eleme. Ezen programok elsődleges célja, hogy a csapatépítést ötvözze a vállalati társadalmi felelősségvállalással. A csapattagok izgalmas kalandok közepette, a hatékony „team building” kritériumainak megfelelően alkotnak maradandót, melyet a továbbiakban közintézmények, alapítványok, vagy közigazgatási területek hasznosítanak. Ezek a programok remek lehetőséget nyújtanak a csapatmunkára, a közösség kialakítására, s nem utolsó sorban kitűnően kommunikálhatóak. Fejlődik a résztvevők közötti belső kommunikáció és együttműködés, a közösen átélt „adás élmény” révén erősödik a csapatszellem.
A karitatív program a csapatépítés egy speciális formája, melyet főleg „rutinosabb” tréningezőknek, vagy már összeszokott csapatoknak ajánlunk. Az általában egy-két napos munka során a dolgozók a mindennapi környezetükből kiszakadva, egy adott feladat elvégzésére koncentrálnak, és társadalmilag hasznos, maradandó dolgot alkotnak
A hagyományos csapatépítéssel szemben itt nem egy kitalált feladatot kell elvégezni, mely a csapat együttműködését játékos formában tanítja, hanem egy nagyon is konkrét helyzetet kell megoldani. Főképp a munka elvégzése a hangsúlyos, és másodsorban az együttműködés, vagy a gyorsaság. Ez nem verseny, és nem a teljesítményt mérik vele. Maga a végeredmény kézzelfogható, maradandó – hagynak egy nyomot a világban. Ezzel maga a tréning is emlékezetesebb, mélyebb értelmet nyer.
A tréning arról szól, hogy az embereket kimozdítsuk a komfortzónájukból. Hogy olyan helyzetekbe kerüljenek, illetve olyan feladatot hajtsanak végre, amiről nem gondolták, hogy meg tudják tenni. A karitatív programoknál ez halmozottan jelentkezik, hiszen itt valóságos feladatokat kell elvégezni, olyan munkát, amit általában nem szoktak, ráadásul olyan környezetben, ami messze nem az, amit mindennap megszoktak.
A csapattagok sokszor szembesülnek azzal, hogy a mindennapi elégedetlenkedés helyett milyen jó maradandót alkotni, önzetlenül adni. Mivel a létrejövő végeredmény fizikailag is ott marad, az embereknek sokkal nagyobb sikerélményük van. Egy ilyen típusú munkánál sokkal nagyobb a személyes kötődés, ezt csak szívvel-lélekkel lehet végigcsinálni. Rengeteget meg lehet ezzel tudni a munkatársainkról és magunkat is alaposabban megismerjük.
A csapat egy teljesen ismeretlen helyzetre együtt kell, hogy választ adjon. A program humánus jellegén túl remek csapatépítő és közösségfejlesztő ugyanakkor önismereti eszköz is. Ám mivel itt sokkal nagyobb figyelem fordul magára a munkára, ezért amennyiben egyéb célokat is el akarunk érni akkor egyéb, fókuszált programokkal együtt javasoljuk alkalmazni.